Neem Çekirdeği Yağı (2. Sayfa)

Neem (Azadirachta indica) uygulamaları ve formülasyonları üzerinde Hindistan’da yapılan kapsamlı bir araştırmada, aşağıdaki hususlara, başka kaynaklarda gösterilerek, dikkat çekilmektedir. (3) 

  • Neem yağı yenilebilir olarak kabul edilmez. Bununla birlikte neem yağı, yeni formülasyonlar ve preparatlar için ulusal ve uluslararası yoğun bir  araştırma alanıdır.
  • Yapılan kapsamlı çalışmalarla, istisnai özellikleri kanıtlamış olan neem yağı, Kozmesötik ve , farmasötik endüstrilerinin ana bileşenini oluşturma yolundadır. Özellikle neem yağı içerdiği, enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan, glikozitlerin varlığı nedeniyle güçlü bir antibakteriyel olma özelliğine sahip bulunmaktadır.
  • Neem'in yağ veya ekstre şeklinde sistematik olarak uygulanmasının, akne, sivilce, cilt pigmentasyonu, siyah nokta ve beyaz noktaların temizlenmesine yardımcı olabileceği belirtilmektedir. 
  • Neem'in cildi yeniden canlandıran ve toksinleri kandan detoksifiye ederek ve periorbital koyu lekeleri atarak esnek hale getiren bazı uyarıcı bileşenlere sahiptir.
  • Neem yağı; saç dökülmesinin azaltılması,kafa derisinde kan dolaşımının düzenlenmesi, saç büyümesinin uyarılması ve saç köklerinin doğal olarak iyileştirilmesi gibi  yararlı etkilerinden sorumludur.
  • Neem ile birlikte çeşitli yağların karışımı, tarım sırasında zararlı bitkilerin sayısını azaltmak ve bitkilerdeki pas ve mantar, antraknoz ve diğer mantar hastalıklarının kontrolünde kullanılabilir.
  • Neem yağı klasik tıpta uzun süredir kremlerde, losyonlarda, şampuanlarda ve sabunlarda terapötik bir yağ olarak kullanılmaktadır. Eylem yelpazesi oldukça geniştir. Çoğu zaman egzama, sedef hastalığı, nörodermatit, ateş, ürtiker gibi çeşitli cilt hastalıkları için kullanılır.
  • Neem yağı iltihaplı cildi rahatlatma yeteneği ile bilinir. Yüksek esansiyel yağ asidi seviyeleri derinlemesine nemlendirmek için epidermal katmanların derinliklerine emilmesini sağlar. Hücre döngüsüne yardımcı olur ve elastikiyeti artırır. 

 

Hindistan’ın “Saygınlık Enstitüsü Statüsüne” sahip Pilani Üniversitesi,Birla Teknoloji ve Bilim Enstitüsü’nde (BITS Pilani)  yapılan, “Ayırma ve Saflaştırmada süperkritik sıvılar” başlıklı araştırmada; anti-pyreticanti-secretory, anti-biotic and anti-fungal  özelliklerine sahip olan  neem çekirdek yağının, süperkritik akışkan ekstraksiyonu (SFE) ile, tüm bileşiklerini koruyarak elde edilmesi nedeniyle hiçbir sınırlaması olmaksızın kullanılabileceği belirtilmektedir. (4)

Tabia botanik neem yağı; SC-COekstraksiyonu yöntemi ile neem çekirdeklerinden elde edilen ekstrenin berrak fraksiyonudur. (Neem ekstresinin diğer fraksiyonu için bkz: Neem Wax)

Tabia Botanik, neem yağının kullanım alanlarının  belirlenmesini  siz değerli uzmanlara bırakmakta, bu arada ulaşabildiği kaynaklardan da araştırmacıların başvurabileceği bir kaynakça sunmaktadır.

Kaynaklara Ulaşmak İçin Tıklayınız