Pirinç Kepeği Yağı (Gamma Oryzanol)

* Daha yüksek miktardaki siparişleriniz için fabrika ile iletişime geçiniz.
** Stokta bulunmayan ürünler için fabrika ile iletişime geçiniz.
Paylaş

Açıklama:

Türkçe Adı        : Pirinç Kepeği Yağı                                          ( Gamma Oryzanol )

İngilizce Adı       : Rice Bran Oil
INCI Name         : Oryza sativa (Rice)                                          Bran Oil

Çeltiklerin soyulması ve öğütülmesi sırasında  elde edilen pirinç kepeği; oryzanoller, tokoferoller, tokotrienoller, fitosteroller, beta-glukan, ile pektin gibi yenilebilir lifler ve bileşenler  içeren değerli bir yan üründür. Bununla birlikte bu değerli fito-fitiküllerin çoğu, pirinç kepeğinden geleneksel yöntemlerle (genellikle hekzan kullanılarak)  elde edilen yağın  rafine edilmesi sırasında kaybolmakta bu nedenle de bu değerli ürün hak ettiği değeri görmemekteydi.

Teknolojik ilerleme ve pirinç kepeği yağının Süperkritik karbondioksit (SC-CO2) ekstraksiyonu yöntemiyle çıkarılması ve bu şekilde elde edilen yağın da rafine  işlemi gerektirmemesi dikkatleri yeniden bu yöne çevirdi.

Çünkü, süperkritik-CO2 ile ekstraksiyonun, en uygun şartlardaki çözücü ekstraksiyonundan  bile daha nitelikli ve verimli ürün elde edilmesini sağlıyordu.

Böylece Pirinç kepeği yağı da, içerdiği gamma-oryzanol nedeniyle yenilebilir yağlar arasında benzersiz bir yağ olarak yerini aldı. (1) (2) (3) (4)

Yazının Devamını Okumak İçin Tıklayınız

Tabia Botanik  web sitesinin, botaniklerden elde edilen ekstre ve yağların hastalıklar üzerindeki etkileri veya herhangi bir hastalığı iyileştirmesi konusunda, öneride bulunma amacı ve iddiası yoktur. 

Tıbbi tavsiye veya tedavi ile ilgili bilgiler mutlaka  lisanslı uzmanlardan edinilmelidir. 

Tabia botanik web sitesinde bulunan bitki yağ ve ekstrelerinin işlevlerine yönelik, kaynak gösterilerek alıntı yapılan araştırma sonuçları sadece bilgilendirme amaçlı olup, değerlendirme uzmanlara bırakılmıştır.

Tabia botanik saflık ve doğallığın güvencesidir.

* Lütfen yorum yaparken toplumsal kuralları dikkate alınız.